Lamb is my favorite, but it gets pricey down here. I went in halfsies with a friend and bought a yearling. It was going to be an additional $125 to get it processed killing the savings of buying a fresh lamb, so we felt adventurous, and decided we were going to process it ourselves. So, we drove for two hours to pick it up, and put it in the back of my truck with a camper shell, and drove it home bleating and kicking about in the truck bed. Processing it couldn’t be any more difficult than cleaning a deer. But,, looking into those cute eyes as we began tying it and getting ready to hang it up... now, I was raised where we hunted and even the children had to poke the July pig to bleed them out before we buried it in the pit fire by the river. It was to teach us kids what goes into our being able to eat meat. I also have had to kill many rabbits that we raise for meat, have killed chicken, etc... but there is something different about those lamb eyes... it’s a whole story unto itself with two grown men, getting up the instinct to kill that cute little lamb. And needless to say, we haven’t bought any more farm fresh lambs since then. Pulling the trigger on a deer dozens of yards away is much easier on the psyche me thinks.