Pipes Magazine » Pipe Smoking Basics & Beginner Questions

Search Forums  
   
Tags:   

Tobacco Recommendations on a Budget?

(25 posts)
  1. User has not uploaded an avatar

    cc532c

    New Member
    Joined: Feb 2019
    Posts: 12

    offline

    Login to Send PM

    Can anyone recommend a good tobacco at a "reasonable" price?

    And while you're at it, if you can tell me what you like about the brand and the general cost, your name will be writ large in the self-help books of my children's children.

    Thanks in advance,

    Posted 1 month ago #
  2. mso489

    mso489

    Preferred Member
    Joined: Feb 2013
    Posts: 24,920

    offline

    Login to Send PM

    Much depends on your own preferences, but I'd look both at bulk and bagged blends. Some are better than others, but you will certainly save money, and some are quite good. Both Virginias and burley based blends are available, and both these are sometimes processed as Cavendish, flavored (aromatic) or non-. You might start looking at Daughters and Ryan, Sutliff, and Lane, but there are many others.

    Posted 1 month ago #
  3. verporchting

    verporchting

    Member
    Joined: Dec 2018
    Posts: 189

    offline

    Login to Send PM

    +1 what MSO said.

    Check out Daughters & Ryan for 1-pound bags of good tobacco, and some bulk blends of your choice. Also might want to look at some over the counter stuff such as Sir Walter Raleigh, Prince Albert, Carter Hall or any of the many other "drugstore" blends that are generally reasonable.

    You certainly don't have to go on a search for the rare / hard to find or expensive labels to enjoy pipe smoking. Generations of pipe smokers enjoyed one or two easily accessible blends that didn't break the bank

    Posted 1 month ago #
  4. bassbug

    bassbug

    Preferred Member
    Joined: Dec 2016
    Posts: 895

    offline

    Login to Send PM

    Mac Baren 7 seas can be bought in bulk for $2.60 an ounce and less if you buy larger quantities.

    Vanilla Cream can be had for $38 a pound or $11 for 3.5 ounces

    Golden Extra is also $11 for 3.5 ounces

    Just three examples of (IMO) excellent middle of the road tobaccos that are a step "above" OTC at the same price.

    Some people just have to have that tin of unobtainium and that's their business. I'm perfectly happy being in the middle with frequent excursions to that "low class OTC"

    I don't care who you are, you're not walking on the water while I'm fishing
    Posted 1 month ago #
  5. mso489

    mso489

    Preferred Member
    Joined: Feb 2013
    Posts: 24,920

    offline

    Login to Send PM

    You can sample bulk in smaller quantities and thus avoid buying 12 or 16 oz you may not like. But you can also buy some bagged tobacco at excellent prices, if you know what you like, to some degree, already. I wouldn't buy 16 oz. of Virginia (or burley, or Cavendish) if you don't know if you like that leaf. I'd keep the quantities as small as possible for a year or two as you sample, and if you don't like a blend, I'd jar it and try it a year later. Your tastes change. (Cavendish isn't "a leaf" or a blend per se, but a process, but it is a process that renders Virginia or burley different from its usual flavor.) Likewise, just because you really like something, don't go out and buy a pound. You just don't know that it will please you over time.

    Posted 1 month ago #
  6. spartan99

    spartan99

    Senior Member
    Joined: Mar 2017
    Posts: 469

    offline

    Login to Send PM

    Lane Limited Ready Rubbed (formerly Edgeworth) can be had for $27/lb at Pipes and Cigars. The P&C description says in part:

    "Rich mahogany Burley has been treated the the original casing and top-note to deliver a smooth, bite-free experience with notes of cocoa and molasses that's perfect for the all-day puffer."

    Yup. It has a very long history as well, which makes it easy to recommend to new pipe smokers.

    Posted 1 month ago #
  7. haparnold

    Hap

    Senior Member
    Joined: Aug 2018
    Posts: 791

    offline

    Login to Send PM

    Cornell and Diehl bulk: currently $36.50/lb for most, not to mention D&R's options mentioned above.

    If you don't go overboard with TAD/PAD, pipe smoking can be a really economical hobby.

    De Gustibus Non Est Disputandum
    Posted 1 month ago #
  8. gerryp

    gerryp

    Member
    Joined: Oct 2018
    Posts: 141

    offline

    Login to Send PM

    I was reading about Captain Black copper earlier today on tobaccoreviews.com, it got 4 stars from a number of credible reviewers. I'm going to give that one a try.

    Cornel & Diehl bulk goes for about 5 an ounce in a local b&m, so if that's an option you can sample some high-end stuff without spending much.

    Posted 1 month ago #
  9. prairiedruid

    prairiedruid

    Preferred Member
    Joined: Jun 2015
    Posts: 1,647

    offline

    Login to Send PM

    Peter Stokkebye's bulk blends are a great value. I recommend Proper English, Luxury Bullseye Flake, Luxury Navy Flake, and Cube Cut. There are so many other Stokkebye blends you're sure to find one you like and being a bulk you can buy an ounce at a time to try them.

    Posted 1 month ago #
  10. mikefu

    mikefu

    Preferred Member
    Joined: Mar 2018
    Posts: 713

    offline

    Login to Send PM

    Lane Limited Ready Rubbed (formerly Edgeworth) can be had for $27/lb at Pipes and Cigars. The P&C description says in part:
    "Rich mahogany Burley has been treated the the original casing and top-note to deliver a smooth, bite-free experience with notes of cocoa and molasses that's perfect for the all-day puffer."
    Yup. It has a very long history as well, which makes it easy to recommend to new pipe smokers.

    Absolutely. I also love the Sutliff Match Edgeworth, and prefer it slightly to the Lane. It too can be had for a song of under$27/lb.
    I also second the Stokkebye recommendation. Many great tobaccos to choose from.

    Posted 1 month ago #
  11. krizzose

    krizzose

    Preferred Member
    Joined: Feb 2013
    Posts: 892

    offline

    Login to Send PM

    Peter Stokkebye Cube Cut. Half burley, half red Virginia, with a little molasses (or chocolate or something) added. Not too mild, not too strong, very tasty and smooth. Packing a cube cut is borderline idiot-proof, and with a little drying time it burns great. Great tobacco flavor, with a room note even non smokers will like. $33 / lb.

    It’s always readily available.

    Posted 1 month ago #
  12. redglow

    redglow

    Member
    Joined: Jan 2019
    Posts: 621

    offline

    Login to Send PM

    This thread reminds me just how affordable really great pipe tobacco is. I average about 3 bowls a day. Normally in the evening after I get home from work. . It's the most enjoyable part of my day kicking back with a great book or reading the posts here in the forum. Accompanied by a nice pipe. Definitely an amazing value for the amount of enjoyment I receive.

    Posted 1 month ago #
  13. hawky454

    hawky454

    Preferred Member
    Joined: Feb 2016
    Posts: 2,604

    offline

    Login to Send PM

    Amphora Virginia
    Orlik Golden Sliced

    Posted 1 month ago #
  14. weezell

    weezell

    Preferred Member
    Joined: Oct 2011
    Posts: 8,965

    offline

    Login to Send PM

    Check out Daughters & Ryan for 1-pound bags of good tobacco
    No brainer there! On sale as we speak for a song...

    "the weez"...
    Posted 1 month ago #
  15. stevecourtright

    stevecourtright

    New Member
    Joined: Oct 2018
    Posts: 39

    offline

    Login to Send PM

    Peter Stokkebye's bulk blends are a great value.

    I second this. I could smoke Luxury Twist Flake and Luxury Bullseye Flake all day.

    Posted 1 month ago #
  16. diamondback

    diamondback

    Member
    Joined: Feb 2019
    Posts: 218

    offline

    Login to Send PM

    I third Prariedruid’s P. Stokkebye’s recommendations. I was hoping Proper English was a secret

    Anyway, to your question cc532c, there’s Grand Croupier Boneyard, which as I understand it is a leftover mystery bag of C&D English blends (someone chime in if I’m mistaken). I’ve yet to try it, and of course by definition it should change somewhat every time you buy it, but for $15ish a pound I’m going to try it. If I like it it’s a no brainer for me to grab a pound or three for the cellar.

    Oh, the Grand Croupier line also has an aromatic (Jackpot), and Va/Bur (Double Down), all in the $15/lb price.

    “Well, I can’t cure death. This is bad, Morty. You’re trapped in a dead man. Listen, if the situation keeps darkening, do yourself a favor and pop by Pirates of the Pancreas. Obviously I’m biased, but I think it’s great, Morty. It’s a bunch of *belches* pirates running around a *belches* pancreas. We don’t whitewash it, either, Morty. I mean, the pirates are really rapey.” - Rick & Morty
    Posted 1 month ago #
  17. jaytex969

    jaytex969

    Preferred Member
    Joined: Jun 2017
    Posts: 3,146

    offline

    Login to Send PM

    I started with a few tins online and then poked around at my B&M shop.

    I had to set a threshold for myself to conform my smoking habit to my modest blue collar income.

    The magic/arbitrary number I chose was $3 per ounce. If I can obtain tobacco I enjoy for that price, I feel satisfied and sustainable.

    Some, like the D&R can easily be had for less. Other, "fancier" blends will occasionally push the bar higher. Then, there's the nice, aged treats.

    Do lots of window shopping. Get a "feel" for the sale cycles and plan for medium-long range purchases.

    If you like a particular blend, do a web search regularly and study it some. For instance, most of us know that once per year, a popular forum sponsor is going to put the Peter Stokkebye bulks on a 20% sale and we time large purchases accordingly.

    Give thanks to the tobacco gods by occasionally getting some goodies at the local shop, planning to spend more. Look for opportunities to "give" and "receive". I recently grabbed some aged Virginias at a cost well above my normal limit because the seller had unexpected bills to pay and is considered a forum friend.

    Stop buying clothes and food and such, as they all take up valuable real estate that is needed for canning jars full of tobacco.....

    Gunner, Black Frigate. Say "Hello" to my little friend!
    Posted 1 month ago #
  18. verporchting

    verporchting

    Member
    Joined: Dec 2018
    Posts: 189

    offline

    Login to Send PM

    "Stop buying clothes and food and such, as they all take up valuable real estate that is needed for canning jars full of tobacco"

    Classic! This deserves an award or something. Bartender, buy that man a drink!

    Posted 1 month ago #
  19. newbroom

    newbroom

    Preferred Member
    Joined: Jul 2014
    Posts: 5,492

    offline

    Login to Send PM

    When I started with the pipe, I had a drug store cob and some inexpensive bagged burley and didn't know not to inhale.
    I discovered that piping was much much more than I had thought when I found this website.
    Eager to learn, I tried as many tobacco blends as I could while I learned as much as I could about the hobby and it's various complexities.
    After all that, I now smoke mostly Daughters and Ryan bulks, and I am perfectly content and have lots of tobacco.
    I love to blend 3 of their blends in particular. I use 3 Sails, TwoTimer, and Picayune to make my own Trinity.

    Posted 1 month ago #
  20. dochudson

    dochudson

    Preferred Member
    Joined: May 2012
    Posts: 1,710

    offline

    Login to Send PM

    Go to your local Krogers.. Amphora $3.99 a pouch.

    I Enjoy Aromatics
    I Enjoy Peterson Pipes
    Posted 1 month ago #
  21. User has not uploaded an avatar

    jguss

    Preferred Member
    Joined: Jul 2013
    Posts: 639

    offline

    Login to Send PM

    I think the relevant questions for you are a) how often do you smoke, and b) what do you consider a "reasonable price"?

    As redglow said, this is (or can be) an amazingly affordable hobby. A 50 gram tin of tobacco will give you something on the order of 17 bowls. Yes, I know the average bowl size varies, as does the cut of various tobaccos, but 3 grams per bowl is the usual standard for a slow smoke, and in fact pretty much fills the average bowl.

    Tobacco prices vary widely, but 50g tins of high quality tobaccos on sale (and sales on one brand or another are almost constant) generally run $8-12 each; that works out to maybe $0.50 to $0.65 per bowl. According to the survey floating around last week, over half the respondents smoke 1 or less bowls per day on average. I have friends who smoke over a dozen bowls a day; that would add up to a lot over the course of a year, maybe $2k (although still cheap compared to cigarettes). I know others who smoke a couple of times a week; that amounts to pocket change, more like $50-75/year. And if you go with one of the bulks on sale as mentioned above, you can cut those numbers in half or more.

    So what's "reasonable" really depends on how often you smoke and your overall budget. I'm in the smoke-rarely camp. I can smoke pretty much whatever I like without regard to price because the absolute number of tins I go through in a typical year is small. YMMV

    Posted 1 month ago #
  22. mso489

    mso489

    Preferred Member
    Joined: Feb 2013
    Posts: 24,920

    offline

    Login to Send PM

    How you smoke suggests how to keep tobacco purchases thrifty. If you smoke one, two or three bowls a day, pouches are a good way to sample blends. A selection of pouch blends will keep you going for a while. If you smoke for longer stretches, or all day, the bulk or bag tobacco makes sense. Tubs are good, but you can buy a 16 oz. bag for half or less than a 12 or 14 oz tub in many brands.

    Posted 1 month ago #
  23. tjsgarden

    tjsgarden

    New Member
    Joined: Feb 2019
    Posts: 29

    offline

    Login to Send PM

    cc,
    I have a 2 cent opinion.
    I recommend you get a good simple ribbon cut blend like Prince Albert. Make sure the tobacco is almost dry and learn how to pack it in your pipe - not too tight. Then I suggest you develop a habit of learning to let the tobacco speak to you. At first, smoke slowly without a lot of distractions. Pay attention to the taste and sensations inside your mouth and your nose.
    Experience is VERY important. Keep it simple, take your time and maybe in a month try another blend.
    My 2 cents. John

    John
    "Two wrongs don't make a right."
    Posted 1 month ago #
  24. drwatson

    drwatson

    Preferred Member
    Joined: Aug 2010
    Posts: 1,808

    offline

    Login to Send PM

    Lane 1Q nice aro....RLP even better....and if your looking for English HGL, not to over the top.

    John
    Posted 1 month ago #
  25. judcasper

    judcasper

    Member
    Joined: Jan 2019
    Posts: 306

    offline

    Login to Send PM

    Vanilla Cream can be had for $38 a pound or $11 for 3.5 ounces

    $11 for 3.5 ounces. That's about £8.30

    Why did I have to pay £4.15 for a 12g sample of some over-the-counter American aromatic the other day?

    I'm shopping in the wrong place/country. I think I need to start ordering online.

    Posted 1 month ago #

Reply

You must log in to post.

 

 

    Back To Top  | Back to Forum Home Page

   Members Online Now
   monkeylyf, mikethompson, npod, pappymac, mtwaller